Cesty

Indie - 17.01.2011

O víkendu se tady na jihu slavily dožínky (či jak jinak přeložit „harvest festival“) neboli Pongal, takže celé Bangalore bylo příjemně vylidněné (na indické poměry) a my se hned v sobotu po snídani vydali na průzkum. Pěšky jsme došli do Cubbon parku, který...
Indie - 17.01.2011

O víkendu se tady na jihu slavily dožínky (či jak jinak přeložit „harvest festival“) neboli Pongal, takže celé Bangalore bylo příjemně vylidněné (na indické poměry) a my se hned v sobotu po snídani vydali na průzkum. Pěšky jsme došli do Cubbon parku, který je kupodivu opravdovým parkem, všude zeleň, stromy, keře a podobné serepetičky a nikde skoro ani noha. Pak jsme si to namířili na M G Road (obligátní ulice Mahatmy Gandhiho, kterou mají doslova v každém indickém městě), kde už to začalo houstnout, je to bulvár plný zápaďáckých obchodů a fastfoodů, takže tam jsme moc dlouho nevydrželi. Všimli jsme si ale nebývalého ruchu před všemi kiny a žasli nad tím, že karnatačtí jsou ještě větší blázni do filmu než bombajští. Před každým kinem se tyčí ručně vyrobená barevná slavobrána s názvem filmu a obrovská stojka s hlavním hrdinou. 

Tady ale moc hindi movies nefrčí, mají tady svoje, které se nazývají podle jazyka, v němž jsou natočeny, karnatacké jsou kannada, tamilské samozřejmě tamil a ty z Andhra Pradeshe jsou telugu. Mají tu i své regionální hvězdy a superhvězdy, o Shah Rukha tu člověk nezavadí, byla by to asi i příjemná změna, kdyby jen všichni ti heroes nebyli kníratí obtloustlí rváči s mačetou nebo pistolí v ruce. Jednou z výjimek je např. Siddharth, který hraje slepého bojovníka ve fantasy pohádce telugské provenience Anaganaga Oka Dheerudu, na ten jsme si zašli v neděli večer do vyprodaného kina MovieLand naproti našemu hotelu, protože make-up a účes té hnusné čarodějnici tvořil náš kámoš Elton, viděli jsme jeho jméno dokonce v úvodních titulcích. Pro milovníky tohoto žánru je to asi snesitelná podívaná (produkce Walt Disney), já jsem to vydejchal jen tak tak, ale bavily mě rozhodně kostýmy a výprava, takovou imaginaci jsem nečekal. A dle reakcí publika to bude určitě kasovní trhák. 

Předtím jsme celou neděli zase věnovali toulkám po městě, rušným bazarem na Avenue Road jsme to střihli do ospalejších částí města až nakonec do rozlehlé botanické zahrady Lalbagh, kde trávilo neděli spousta rodinek i zamilovaných párů, mají to tam pěkné, akorát nevím, co je to chytlo s tou přehlídkou trpaslíků u zahradních hodin, zezadu je na domečku dokonce nápis Snow White Cottage, v tom úmorném vedru to působilo ani ne tak kýčovitě, jako spíš výsměšně. 

Vedle východní brány je na mapě zakreslen Burial Ground, zvídavý Míla chtěl pobrouzdat po nějakém tom hřbitově, respektive dovědět se, jak hinduisti pohřbívají, když nemají po ruce Gangu nebo jinou řeku. Plány nám překazil pohřební průvod, který mířil na to samé místo, tak jsme to vzdali, nechtěli jsme být za čumily na cizím funuse.


Dneska jsem si po ránu skočil nechat opravit sandály z Bombaje, odlepil se na nich suchý zip, paní ševcová na chodníku mi ho profesionálně přišila a celé botky i naleštila (dokonce i zevnitř) a pak jsme si uložili, že se budeme poctivě flákat. Já to ovšem nedodržel, vzpomněl jsem si, že mám číslo na zdejší gay-support organizaci Good As You, nedalo mi to a zavolal jsem tam – a dovolal se na helpline. Chvilku jsme si s týpkem vysvětlovali, že nepotřebuju poradit, spíš udělat rozhovor a že zítra už z Bangalore mizíme, tak se slitoval a že teda můžeme přijet. Bylo to bezvadný, Vinay pracuje jako counsellor (česky poradce) nevládní organizace Swabhava, povídali jsme o všem možném, do toho měl jeden dlouhý úpěnlivý telefonát na helplince, nějaká nešťastná duše chtěla poradit, jak se s někým seznámit. Vinay jí vysvětloval, že to chce trpělivost a nic není beznadějné, pak dobře poradil i nám a dal nám kontakt na právníka z Alternative Law Forum, který byl jedním z mnoha, díky nimž se podařil onen průlomový verdikt týkající se paragrafu 377, toho jsme vyzpovídali taky a teď se už konečně můžeme flákat.

Zítra v 11.30 se přesouváme busem do Shravanabelagoly, tam to s internetem asi nebude moc žhavé, ale nebudeme tam dlouho, ozveme se ve středu nebo ve čtvrtek z Mysore.    

Zpět na přehled

Fotogalerie

Nahoru