Bio

Curriculum vitae
Radim Špaček

Radim Špaček se narodil 13. října 1973 v Ostravě. Když mu bylo pět, přistěhoval se s rodiči do Prahy, kde začal chodit do základní školy a Dismanova dětského rozhlasového souboru (spousta větších i malých rolí v desítkách rozhlasových her, TV pořadů pro děti, dabing). Jako střední školu si zvolil konzervatoř, hudebně-dramatický obor (herectví). Režisér Karel Kachyňa ho obsadil do hlavní role ve svém filmu Blázni a děvčátka (1989), další role ve filmech Vojtěch, řečený sirotek (rež. Zdeněk Tyc, 1989) a Jan (rež. Ivo Trajkov, 1990).

Po maturitě v roce 1991 pracoval jako asistent režie na filmových zakázkách zahraničních produkcí (Swing Kids, Catherine Courage, Il Giovanni Mussolini), než byl o rok později napoprvé přijat na katedru režie pražské FAMU. Po ukončení 1. ročníku přerušuje studium a vydává se do obleženého Sarajeva (1993), kde v produkci České televize, tvůrčí skupiny Čestmíra Kopeckého, natáčí svůj první film Mladí muži poznávají svět (1995). Film byl vybrán do soutěže Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech (1996) a obdržel tam Cenu Mezinárodní asociace filmových klubů a Cenu ekumenické poroty.

Ve studiu na FAMU pokračoval, dva roky moderoval a režíroval televizní pořad o alternativní hudbě “60”. Studium ukončil absolventským filmem Rychlé pohyby očí (1998) a státní závěrečnou zkouškou (1999). Ihned po ukončení školy dostal stipendium od německé nadace DAAD na půlroční pobyt v Berlíně, kde napsal scénář nerealizovaného celovečerního filmu Dobré úmysly. Pro Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět natočil upoutávku do kin v roce 2001.

Jako jeden z pětice režisérů se podílel na dokumentárním filmu v produkci České televize Zpráva o stavu světa (2001) natáčeného během zasedání MMF v září 2000 v Praze. V roce 2002 a posléze i polovinu roku 2004 režíroval pro ČT magazín o současném výtvarném umění Artóza, celý rok 2004 běží na obrazovkách seriál Etiketa, jenž spolurežíroval, a na podzim téhož roku měl v kině premiéru téměř dvouhodinový dokument, mapující pohnuté události provázející někdejší krizi v ČT Bezesné noci. V létě roku 2005 spolurežíroval dokument rozkrývající fenomén teknokultury Tekno je mý všekno z televizního cyklu ČT Velký vůz, režijně se podílel i na multikulturním magazínu Kosmopolis. Od roku 2003 též každoročně spoluorganizuje Festival bollywoodského filmu. Od září 2006 do listopadu 2007 byl jedním ze tří režisérů seriálu Letiště, vznikajícím ve společnosti Filmbrigade. Pro Českou televizi spolurežíroval queer magazín Q a s Miroslavem Bambuškem natočil hraný dokument Efekt přihlížejícího (2008). V produkci společnosti Bionaut Films natočil celovečerní film Pouta, který měl premiéru v únoru 2010 a o rok později byl oceněn 5 Českými lvy a 5 Cenami českých filmových kritiků. Je též producentem filmu Miroslava Bambuška Jan Hus – mše za tři mrtvé muže (2009).

Během několika posledních let byl čtyřikrát v Afghánistánu, kde natáčí dva dokumentární filmy – Incoming o českém Provinčním rekonstrukčním týmu (2013) a Měděnou horu o archeologických vykopávkách z předislámské éry (stále v realizaci). V roce 2014 měl premiéru další celovečerní film Místa a televizní seriál pro ČT Život a doba soudce A.K., který spolurežíroval s Robertem Sedláčkem a Bohdanem Slámou. V roce 2016 dokončil dokumentární film Ukrajino, nezlob se, začal natáčet seriál Svět pod hlavou (společně s Markem Najbrtem) a druhou řadu seriálu Život a doba soudce A.K. (s R. Sedláčkem, B. Slámou a P. Markem).

V roce 2014 se začal věnovat i divadelní režii. V pražské MeetFactory nastudoval dramatizaci izraelského románu Milenec, v roce 2015 se zde režijně podílel na představení Nespavost. V roce 2016 inscenoval v Divadle v Řeznické hru Mika Bartletta Cock. O dva roky později měla tamtéž premiéru jeho inscenace hry Marka St. Germaina Poslední sezení u doktora Freuda.

Na podzim 2018 dokončil historické sportovní drama Zlatý podraz.

Moje tvorba

Nahoru